V K 448/19 - uzasadnienie Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie z 2020-03-06

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

(...)

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

L. G.

Czyny z art. 190 § 1 k.k. przypisane oskarżonemu w pkt I sentencji wyroku, opisane w pkt 1 i 2 komparycji wyroku.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 9 września 2018 roku, w godzinach wieczornych, L. G. udał się do mieszkania przy ul. (...) w W., do swojej znajomej Y. L., z którą od kilku miesięcy spotykał się zabiegając o jej względy.

Po wejściu do mieszkania mężczyzna kilkukrotnie próbował pocałować Y. L., lecz ta odmiawiała, mówiąc mu, że czyć od niego alkohol. Mężczyzna stawał się coraz bardziej natarczywy i agresywny, pytał kobiety dlaczego ta nie chce z nim być i go nie kocha, na co Y. L. odpowiedziała, że się go boi.

Wówczas mężczyzna, chwycił ją za ubrania i szarpiąc zaprowadził ją do sypialni mieszkania, ciągnąc przy tym za włosy i uderzając o ściany. W sypialni wyjął nóż i zaczął jej grozić pozbawieniem życia, przykładając go raz do twarzy oraz do szyi kobiety. Uderzał ją przy tym otwartą ręką w twarz.

Następnie L. G. groził, że po zabiciu Y. L., zabije siebie, a nawet w pewnym momecnie oddał pokrzywdzonej nóż, mówiąc aby to ona go zabiła.

Kobieta odłożyła nóż na bok i starała się uspokić oskrżonego, niemniej ten ponownie chwycił za nóż i ponownie groził jej przykładając go do twarzy i szyi Y. L..

W międzyczasie do mieszkania wróciła przyjaciółka pokrzywdzonej M. M., przyprowadzając córkę kobiety, A. L.. Ponadto towarzyszłya im znajoma T. S.. Słysząc dzwonek do drzwi L. G., puśił Y. L., nakazując, aby nic nie mówiła o tym co zaszło.

Kiedy Y. L. wpóściła kobiety, mężczyzna początkowo udawał, że nic się nie stało. Mimo to, Y. L. poprosiła przyjaciółkę o wezenie Policji, tłumacząc co się stało. Policję wezwała T. S., która opuściła następnie mieszkanie, zabierając córkę pokrzywdzonej.

Oskarżony, który słyszał rozmowę, po wezwaniu Policji ponownie stał się agresywny. Wówczas M. M. kazała mu wyjść, jednakowoż L. G. zaczął ją szarpać i wepchnął do kuchni grożąc jej przy tym pozbawieniem życia. Y. L. próbowała go odciągnąć, wówczas ponownie zaatakował ją uderzając w twarz.

Mężczyzna w awanturował się dalej grożąc pozbawieniem życia obydwu kobietom, mając przy tym nóż w ręku i zadając im ciosy ręką.

Trwało, aż do przyjazdu patrolu Policji. Funkcjonariusze podjęli interwencję i jako, że oskarżony w dalszym ciągu przejawiał agresję wobec pokrzywdzonych kobiet, dokonali jego zatrzymania, używając kajdanek, a następnie przewieźli do KP W. w celu przeprowadzenia dalszych czynności.

częściowo wyjaśnienia oskarżonego

51,55-56,75-76 287-288

zeznania pokrzywdzonej
Y. L.

7-8,28-29, 332-333

zeznania pokrzywdzonej M. M.

32-33, 334-335

zeznania świadka
T. S.

40-41, 533-534

zeznania świadka
J. Ś.

25

protokół zatrzymania osoby

3

protokół oględzin
Y. L.

12-13

protokół przeszukania oskarżonego

14-16

protokół zatrzymania rzeczy

17-19

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

częściowo wyjaśnienia oskarżonego

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego, w zakresie w jakim w postępowaniu sądowym przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu. Przedmiotowe stanowisko procesowe oskarżonego, jest bowiem w pełni zgodnie z pozostałym materiałem dowodowym sprawy, w świetle, którego stan faktyczny sprawy jest w zasadzie bezsporny.

zeznania pokrzywdzonej Y. L.

Zeznania oskarżycieli posiłkowych, jak i wszystkich świadków nie budziły wątpliwości Sądu, ani nie były kwestionowane przez żadną ze stron. Przedmiotowe relacje są spójne i logiczne, a przy tym adekwatne do stopnia zaangażowania poszczególnych świadków w zdarzenie z dnia 5 kwietnia 2018 r. Każda z przesłuchanych osób konsekwentnie podaje okoliczności wiarygodne w świetle wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego.

Zeznania poszczególnych osób wzajemnie się uzupełniają i tworzą logiczną całość.

protokół przeszukania oskarżonego

Przedmiotowe opinie są rzetelne, wyczerpujące i odpowiadają wymogom wiedzy, a zatem stanowią pełnowartościowy dowód w sprawie. Żadna z nich nie była przy tym kwestionowana przez żadną ze stron.

szkic

Autentyczność i wartość dowodowa przedmiotowego dokumentów nie budziła wątpliwości Sądu. Zostały one sporządzone w przepisanej prawem formie przez uprawniony do tego organa, bądź inne uprawnione podmioty. Nie były również kwestionowane przez żadną ze stron.

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1

częściowo wyjaśnienia oskarżonego

Na wiarę nie zasługiwały wyjaśnienia oskarżonego, w zakresie w jakim w postępowaniu przygotowawczym nie przyznał się on do popełnienia zarzuconego mu czynu. Stanowisko to nie dość, że odwołane przez niego, przed Sądem, pozostaje w całkowitej sprzeczności z pozostałym materiałem dowodowym zebranym w sprawie, który nie budzi wątpliwości.

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

1

L. G.

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Oskarżony formułował zdania zawierające wprost zapowiedź pozbawienia życia pokrzywdzonych - każdej z osobna. Czynił to w widocznym dla pokrzywdzonych stanie wzburzenia emocjonalnego, trzymając jednocześnie nóż w ręku, co powodowało, iż pokrzywdzone mogły zasadnie obawiać się, że formułowane zapowiedzi zabójstwa korelują z jego nastawieniem emocjonalnym i wybranym narzędziem jakie bez żadnego innego - neutralnego- powodu wziął do ręki, a które to narzędzie może posłużyć do szybkiego i w zasadzie nie wymagającego już dalszych czynności przygotowawczych zadania potencjalnie śmiertelnych obrażeń. Tym samym groził popełnieniem przestępstwa zabójstwa w taki sposób aby pokrzywdzone upewnić o natychmiastowej możliwości wprowadzenia swoich słów w czyn co odpowiada przestępstwu z art 190 1 kk

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

L. G.

I

I

Wymierzając karę Sąd wziął pod uwagę charakter czynu oskarżonego i okoliczności jego popełnienia. Oskarżony dopuścił się czynu o znacznym stopniu społecznej szkodliwości i w dodatku częściowo w obecności małoletniego dziecka. Stopień ekspresji przestępczych zamiarów oskarżonego w dużym zakresie wpłynął na psychikę pokrzywdzonych. Rozwiązywanie problemów emocjonalnych kosztem strachu pokrzywdzonych przed utratą życia jest szczególnie naganne.

L. G.

3

3

niekaralnosć oskarżonego i przyznanie się do winy i postawę podczas procesu Sąd uznał za okoliczności uzasadniajace zastosowanie środka probacyjnego

L. G.

4

4

potrzeba kontroli okresu próby.

L. G.

5

5

potrzeba wyrównania krzywdy psychicznej jaką wyrządził oskarżony pokrzywdzonym

L. G.

6

6

potrzeba zabezpieczenia pokrzywdzonych pzred oddziaływaniem psychicznym oskarżonego

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

L. G.

7

7

dowód rzeczowy służył do popełnienia czynu zabronionego.

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

1.KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

5

O kosztach procesu Sąd orzekł na zasadzie art. 627 k.p.k. zasądzając od oskarżonego

Sąd uznał, że oskarżony jako osoba zdolna do pracy i aktywna zarobkowo jest w stanie przedmiotowe koszty uiścić, bez nadmiernego uszczerbku.

1.Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Anna Kublik
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie
Data wytworzenia informacji: