III K 467/16 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie z 2018-01-19

Sygn. akt III K 467/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 stycznia 2018 r.

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie Wydział III Karny

w składzie:

Przewodniczący – SSR Maciej Jabłoński

Protokolant – Monika Obarzanek

po rozpoznaniu sprawy w dniu 19 stycznia 2018 r.

sprawy G. B. , s. A. i Z. z d. M., ur. (...) w T.,

oskarżonego o to, że:

w nieustalonym dniu, w okresie od dn.(...) do dn. (...),
w W. przy ul. (...) pomagał w zbyciu rzeczy pochodzącej
z przestępstwa w postaci konsoli (...) o wartości 1 500 zł, na szkodę firmy (...) sp. z o.o. z siedzibą (...)-(...) P., ul. (...),

tj. o przestępstwo z art. 292 § 1 k.k.

orzeka

I.  oskarżonego G. B. uniewinnia od zarzucanego mu czynu a koszty postępowania przejmuje na rachunek Skarbu Państwa.

Sygn. akt III K 467/16

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 19 stycznia 2018 r.

G. B. został oskarżony o to, że w nieustalonym dniu, w okresie od dn. (...) do dn. (...) r., w W. przy ul. (...) pomagał w zbyciu rzeczy pochodzącej z przestępstwa w postaci konsoli (...) o wartości 1500 zł, na szkodę firmy (...) sp. z o.o. z siedzibą (...)-(...) P., ul. (...), tj. o przestępstwo z art. 292 § 1 k.k.

Na podstawie całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie niniejszej i ujawnionego na rozprawie głównej Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu (...) podczas przeprowadzanego remanentu w sklepie (...) ujawniono brak dwóch konsol do gry (...) 500 GB. Po dokonanej analizie zapisu monitoringu stwierdzono, iż ww. sprzęt został skradziony przez nieustaloną osobę. Wobec ujawnienia powyższego zdarzenia, pracownicy firmy (...), dokonali sprawdzenia portali aukcyjnych, aby zweryfikować czy ww. sprzęt został zaoferowany do sprzedaży. W toku tych czynności okazało się, że na portalu aukcyjnym (...)pojawiła się oferta sprzedaży konsoli do gier (...) 500 GB, którego wygląd oraz parametry techniczne były identyczne z ze skradzioną ze sklepu (...) konsolą. W związku z tym, pracownik firmy (...) nawiązał kontrakt ze sprzedawcą konsoli na portalu aukcyjnym (...), którym był G. B. i udał się do jego domu pod pretekstem osobistego ,,sprawdzenia’’ konsoli przed jej zakupem. Wtedy też, zrobił za zgodą oskarżonego zdjęcie numerów seryjnych sprzętu. W konsekwencji, numery seryjne konsoli oferowanej do sprzedaży przez oskarżonego na portalu aukcyjnym (...) okazały się tożsame z tymi numerami seryjnymi, które posiadały ukradzione konsole ze sklepu (...).

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie następujących dowodów: wyjaśnień oskarżonego (k.200-201), zeznań świadka: K. K. (k. 47-48, 201), oraz dokumentów zaliczonych do materiału dowodowego, tj. protokołu zatrzymania (k. 2), materiału poglądowego (k. 6, 13), protokołu oględzin (7-10), protokołu okazania (k. 21-23, 50-52), zawiadomienia (k. 40-41) karty karnej.

Oskarżony G. B. w postępowaniu przygotowawczym przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu oraz oświadczył, iż swoje wyjaśnienia złoży na etapie postępowania sądowego (k. 36). W toku postępowania sądowego oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, iż konsolę do gier (...) otrzymał, w celu wystawienia jej do sprzedaży na aukcji internetowej od poznanej w barze osoby o imieniu S.. Nadto, oświadczył, że ww. sprzęt został zwrócony poznanemu w barze (...), gdyż brak było chętnych na jego nabycie. Jako powód dla którego to oskarżony umieścił konsolę do gier na aukcji internetowej, wskazał, że został o to poproszony przez (...) z uwagi na to, że osoba ta nie posiadała internetu i nie posługiwała się sprawnie komputerem. Co do ceny sprzętu oferowanego na aukcji, wyjaśnił, iż cena urządzenia została ustalona przez (...). Jak zaznacza oskarżony w swoich wyjaśnieniach, do ww. konsoli nie otrzymał żadnych dokumentów, zaś wygląd samego sprzętu i jego opakowania wskazywał na to, iż był to produkt nieużywany. Wyjaśnił także, że przekazujący mu sprzęt (...), nie poinformował go o pochodzeniu sprzętu. Oświadczył mu, że (...) został kupiony dla syna jego siostry (k.100-101).

Sąd zważył, co następuje:

Na wstępie Sąd zważył, iż podstawową kwestią w niniejszym postępowaniu było ustalenie czy oskarżony powinien i mógł przypuszczać, że przekazany mu sprzęt w celu wystawienia go na aukcje internetową został uzyskany za pomocą czynu zabronionego.

W toku postępowania ustalono bezspornie, iż oskarżony umieścił na portalu (...)ofertę sprzedaży konsoli do gier oraz to, iż numery seryjne urządzenia oferowanego do sprzedaży na portalu (...)przez oskarżonego były tożsame z numerami skradzionego sprzętu ze sklepu (...).

Ponadto, Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego. W ocenie Sądu nie można im odmówić waloru wiarygodności. Wyjaśnienia te, korespondują również z ustalonym w sprawie stanem faktycznym, oraz zbieżne są z zeznaniami świadka K. K..

Oskarżony bowiem nie zaprzeczał, iż to on umieścił ogłoszenie na internetowej stronie aukcyjnej (...) Ponadto, zgodził się na wizytę w swoim mieszkaniu zainteresowanego zakupem - świadka w sprawie K. K. i pozwolił mu na dokonanie fotografii sprzętu wraz z jego numerami seryjnymi. W ocenie Sądu wiarygodnym jest także, iż ofertę sprzedaży konsoli umieścił na aukcji internetowej, na prośbę poznanego w barze znajomego. Sąd zważył, iż nie jest bowiem sytuacją nieprawdopodobną, aby wyświadczyć przysługę swojemu znajomemu, nawet po stosunkowo krótkim okresie znajomości.

Sąd dokonując kompleksowej analizy materiału dowodowego uznał, iż nie można kategorycznie stwierdzić, iż oskarżony powinien i mógł przypuszczać, iż konsola (...) pochodzi z czynu zabronionego. Oskarżony, dla którego przekazujący mu ww. sprzęt S. był znajomym, przyjął, zgodnie z relacją mu przedstawioną, że konsola została kupiona dla dziecka siostry (...) lecz okazała się nietrafnym i niechcianym przez siostrę (...) prezentem. Wobec powyższego oskarżony chciał wyświadczyć przysługę swojemu znajomemu, zważywszy iż ten powiedział mu, że nie ma dostępu do Internetu oraz że nie potrafi posługiwać się komputerem w sposób sprawny. Powyższa motywacja oskarżonego, w ocenie Sądu pozwala na przyjęcie, iż nie mógł on i nie powinien przypuszczać w realiach niniejszej sprawy, iż konsola do gier pochodzi z czynu zabronionego.

Odnosząc się do kwestii ceny oferowanej do sprzedaży na aukcji internetowej tj. 1100 złotych (k.6), to w ocenie Sądu nie sposób uznać, iż jest to cena rażąco niska. Wprawdzie jest ona niższa niż oferowany w sprzedaży nowy produkt w sklepach elektronicznych, jednakże biorąc pod uwagę okoliczności tj. sprzedaż produktu na aukcji internetowej, produktu który był już uprzednio otwierany, kwota 1100 złotych za ww. sprzęt nie może zostać uznana za rażąco niską cenę.

Ponadto, brak dokumentów dołączonych do sprzedawanej na aukcji internetowej konsoli do gier, zdaniem Sądu nie może przesądzać przekonania o tym, że rzecz pochodzi z czynu zabronionego.

Zeznania świadka K. K., pracownika firmy która, chroniła okradziony z przedmiotowych konsol (...) sklep (...), okazały się przydatne dla Sądu w zakresie ustalenia przebiegu wydarzeń w niniejszej sprawie, a w szczególności w zakresie dotyczącym ,,odnalezieniu’’ na portalu internetowym (...) skradzionej uprzednio za sklepu (...) konsoli. Świadek spotkał się bowiem z oskarżonym w jego mieszkaniu, aby zweryfikować przypuszczenia na temat pochodzenia oferowanych do sprzedaży konsol. Ponadto, to świadek zrobił zdjęcia opakowania od konsoli (k.6) oraz zdjęcia numeru seryjnego sprzętu (k.13). Na marginesie Sąd zwrócił uwagę także, iż świadek, po analizie monitoringu ze sklepu (...) zaprzeczył również, że oskarżony był osobą która dokonała kradzieży konsol do gier. (k. 47-48, 201)

Zgodnie z art. 292 § 1 k.k. karze podlega ten, kto, rzecz nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego.

W ocenie Sądu w świetle całokształtu materiału dowodowego zebranego w sprawie nie ma możliwości przypisania oskarżonemu zarzucanego mu czynu.

Na podstawie art. 292 podlega karalności również paserstwo zawinione nieumyślnie. Według dyspozycji § 1 tego artykułu zachodzi ono, gdy sprawca na podstawie towarzyszących jego czynowi okoliczności powinien i może przypuszczać, że rzecz, którą nabywa, pomaga w zbyciu, przyjmuje lub pomaga w jej ukryciu, pochodzi z czynu zabronionego. Do takich okoliczności można zaliczyć nabywanie w podejrzanych okolicznościach rzeczy, która normalnie nie występuje w prywatnym obrocie; po cenie rażąco niskiej, niewspółmiernej do wartości; gdy rzecz ma znamiona przeróbek identyfikacyjnych itp. (por. wyrok SA w Katowicach z dnia 24 lutego 2000, II AKa 75/99 , Orz. Prok. i Pr. 2000, nr 6, poz. 20; A. Marek, Kodeks Karny. Komentarz, LEX ).

Ponadto, brak jest w sprawie jakichkolwiek dowodów świadczących o tym, iż oskarżony na podstawie towarzyszących okoliczności przekazania mu (...) powinien i mógł przypuszczać, że sprzęt pochodził z czynu zabronionego.

Reasumując powyższe rozważania w ocenie Sądu uznać należało, iż materiał dowodowy zebrany w sprawie nie uzasadnia w sposób kategoryczny, iż oskarżony G. B. w realiach niniejszej sprawy powinien i mógł przypuszczać, iż konsola przekazana mu w celu sprzedaży na portalu aukcyjnym pochodzi z czynu zabronionego.

W takim stanie rzeczy, przy braku możliwości kategorycznego stwierdzenia, iż oskarżony w niniejszej sprawie wyczerpał znamiona czynu zabronionego z art. 292 § 1 k.k. Sąd nie znajduje podstaw do wydania innego wyroku jak uniewinniający.

Z uwagi na uniewinnienie oskarżonego w sprawie z oskarżenia publicznego Sąd zobligowany na podstawie art. 632 pkt 2 k.p.k. obciążył kosztami procesu Skarb Państwa.

Wobec powyższego należało orzec jak w sentencji wyroku.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Paweł Laszczka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie
Osoba, która wytworzyła informację:  Maciej Jabłoński
Data wytworzenia informacji: